Blog - Cesur Erboyacı
İzmir düğün fotoğrafçısı, web tasarım, ürün fotoğrafçılığı, kanvas baskı, 360° panotur
izmir düğün fotoğrafçısı,izmir web tasarım,izmir logo tasarım,izmir kanvas baskı, izmir fotoğraf albümü, 360° panorik fotoğraf ve panotur, ahşap harf, mini kara tahta
18965
page,page-id-18965,page-template,page-template-blog-large-image,page-template-blog-large-image-php,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.1,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
whatsapp

WhatsApp Windows ve Mac Masaüstü Uygulaması

     Windows ve Mac için masaüstü uygulamasını kullanıma sunacağına dair dedikodular olan WhatsApp dedikoduların gerçek olduğunu bugün kanıtladı. Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp yayınladığı masaüstü uygulaması ile WhatsApp Web’ten farklı olarak kullanıcıları sadece tarayıcıya olan bağlılıktan kurtarıyor.

Windows 8 ve üstü ile MacOS 10.9 ve üstü işletim sistemlerini destekleyen WhatsApp’ın masaüstü uygulaması tasarım olarak web versiyonu ile hemen hemen aynı. Uygulamayı kullanmak için önce uygulamayı masaüstüne indirip kuruyoruz sonrasında telefonumuzdaki uygulamanın ayarlar kısmından WhatsApp Web bölümünden ekrandaki QR kodu okutuyoruz.

whatsapp-giris

Masaüstü ile WhatsApp Web’i kullananların yaşadığı mobil uygulamayı kapatınca WhatsApp Web’inde kapanması durumunu masaüstü uygulamasında yaşanıyor. Benim gibi masaüstünü ve WhatsApp’ı yoğun kullananlar için WhatsApp Web’den farklı olarak mobil uygulamayı kapatınca da aktif kalmasını beklerdim.

google-crome

Crome yer imleri yedeği alma ve yükleme

2015 yılını % 51,72 lik kullanım oranı ile kapatan Google Crome, hız, cpu kullanım oranı ve sayfa görüntülemede en başarılı web tarayıcı hiç şüphesiz. Diğer web tarayıcılarında olduğu gibi yer imleri pek çok kullanıcının eli ayağı ve yedeklerinin olmaması yada silinmesi durumunda nasıl bir bir ruh haline bürüneceğimizi az çok tahmin ediyorum. Küçük ama değerli bu yedeğin nasıl alınacağını ve tekrar nasıl Crome‘un içine yükleneceğini kısaca görsellerle anlatacağım.

 • Öncelikle Ctrl+Shift+O‘yu tuşlayarak yada tarayıcımızın sağ üst köşesindeki 3 çizgiye tıklayarak yer imi yöneticisine ulaşıyoruz1-yer-imleri-yoneticisi
 • Açılan yönetici sayfanın da düzenleye tıkladıktan sonra yer işaretlerini HTML dosyasına aktar diyoruz2-aktar
 • Karşımıza çıkan farklı kaydet ekranından bookmarks dosyasını masaüstüne yada kaydetmek istediğimiz yere kaydederek yer imi yedeğimizi almış oluyoruz3-kaydet
 • Yeni kurduğumuz Crome‘un içerisine aldığımız yedeği aktarnak için adres satırının altında yazan yer işaretlerini şimdi içe aktarın yazısına tıklıyoruz4-yer-imlerini-ice-aktarma
 • Gelen settings ekranından nereden seçeneğini yer işaretleri HTML dosyası olarak belirliyoruz5-HTML-dosyasi-sec
 • Son olarak açılan ekrandan yedeğimizi seçip aç diyoruz.6-ice-aktar7-aktarma-basarili
instagram

Instagram’a çoklu hesap desteği geldi

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması instagram’a çoklu hesap desteği geldi. Daha Öncesinde Twitter ve en son olarakta Facebook massenger’da gördüğümüz çoklu hesap yönetimi artık instagram’ın Android ve İOS uygulamalarında kullanılabilecek. İnstagram 7.15 güncellemesi ile kullanıma sunulan özellikle kullanıcılar aynı anda tek bir cihaz üzerinden birden fazla (maksimum 5 hesap) hesaba giriş yapabilecek ve bu hesaplar arasında kolay geçiş yapabilecekler.

Instagram’a birden fazla hesap nasıl eklenir ?

 • Profil sayfanıza kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapın ve Ayarlar ikonuna tıklayın,
 • Sayfayı en aşağıya kaydırın ve Hesap ekle seçeneğini tıklayın,
 • Eklediğiniz Instagram hesabına ait kullanıcı adı ve şifrenizi girin.

instagram-hesap-ekleme
Hesaplar arası nasıl geçiş yapılır ?

 • Profil sayfanıza gidin,
 • Ekranın üst kısmında yer alan kullanıcı adınıza tıklayın
 • Eklediğiniz hesaplardan birini seçin
maintenance-kapak

Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute. hatası ve çözümü

WordPress ile alakalı herhangi bir eklentiyi yada wordpress’i güncellerken sık sık karşılaştığımız bir hata olan beyaz sayfada Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute. uyarısı bize sistemin bakımda olduğunu ve daha sonra tekrar denememizi söyleyen bir güncelleme uyarısıdır.

maintenance-2

Bu uyarı hem admin panelinde hemde sitemizde güncelleme bitene kadar görüntülenmekte. Bazen sistem bağlantı sorunu yada başka sebeplerden güncellemeyi tamamlayamadığında bu uyarı askıda kalmakta ve siteye erişimi engellemekte.
Bu uyarı yada hata askıda kaldığında ortadan kaldırmak oldukça basit. Öncelikle File Zilla veya başka bir FTP programı ile sunucumuza ulaşıp public_html dosyasının içine giriyoruz buradaki .maintenance dosyasına sağ tıklayıp indir diyoruz.

maintenance-4

İndir diyerek .maintenance dosyasını her ihtimale karşı yedekledikten sonra .maintenance dosyasını tekrar sağa tıklayıp sil diyoruz ve sitemizi ve admin panelimizi yenilediğimizde Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute. uyarısını almayacağız.

maintenance-5

Son olarak .maintenance dosyasını aynı yere yükleyebiliriz.

canvas

Facebook’un interaktif reklam deneyimi Canvas

Eylül ayında belirlenen ülkelerde kullanıma sunulan Facebook’un yeni interaktif reklam özelliği Canvas, Türkiye’de kullanıma sunuldu. Geçmiş yıllarda video ve Carousel formatlarıyla reklam verenlere kendilerini anlatabilecekleri farklı alanlar sunan Facebook; mobil cihazlarla daha uyumlu ve daha hızlı bir platform olan Canvas ile önümüzdeki yıllarda mobil çözümlere daha fazla yöneleceğinin sinyalini veriyor aynı zamanda.

Canvas, kısaca haber kaynağındaki reklama dokununca reklamı anında tam sayfa olarak yüklenen; video, resim, yazı ve bağlantıları bir arada bulunduran bir yenilik. 2.5 milyon işletmeyi barındıran Facebook, yeni reklam alanı Canvas ile reklam verenler için sadece reklam alanı oluşturmakla kalmıyor, size bir mikro site için gerekli tüm yazılımı sağlıyor. Facebook’un kodlama ve yazılıma gerek olmadan herkesin kolaylıkla oluşturabileceğini belirttiği Canvas ile gelecekte mikro site kullanımının da azalacağını öngörebiliriz.
canvas-facebook
Facebook Canvas ile aslında küçük ölçekteki reklam verenlerinde büyük sermayeli şirketlerin kalitesinde reklam oluşturmalarına olanak sağlıyor. Canvas üzerinde yapılan testlere göre reklama tıklayan kullanıcıların %53’ü içeriğin yarısından fazlasını tüketirken ortalama içerik tüketim süresi 31 saniye. Canvas ile Facebook yazılım desteği verirken bir yandan da reklam vereni kuru kuruya video, link ya da fotoğraf paylaşmak yerine hikaye anlatımına yönlendiriyor. Bunu da içeriğe ulaşım süresini şu an için olabilecek en iyi seviyeye çekerek reklam verenden kaliteli bir hikâyeyle hızlı ulaşılabilen bu içerikte kullanıcıların mümkün olduğunca çok vakit geçirmesini istiyor. Kısaca responsive sitelerin %50’sinin 5 saniyeden uzun sürede açıldığını belirten Facebook, tüketicilerin %40’ının 4 saniyenin üzerindeki yüklemelerde site yüklenmeden ziyaretten vazgeçtiğini belirtiyor ve Canvas ile Facebook üzerindeki tanıtımlarınızda bu sorunu çözdüm mesajını veriyor. Ücret olarakta normal Facebook reklamları aynı seviyede olan Canvas, diğer reklamlarda olduğu gibi ne kadar harcamak istediğinizi ve sizden ne için ücret alınacağını yine reklam veren karar verecek.

Reklam verenler, Canvas oluşturucuda bir Canvas oluşturabilecekler. Bu işlem tamamlandığında, reklam verme aracı web sitesine tıklamalar ve web sitesi dönüşümleri olan bir link oluşturulacak. Böylece Canvas özellikli reklama tıklayan kullanıcılar Facebook’tan ayrılmadan dokunarak, kaydırarak, ekranı sağa ve sola yatırarak içeriğin keyfini çıkacak. Sizde bu yeni Canvas’ı denemek istiyorsanız örnekler için buradan ulaşabilirsiniz.